• Home
  • news
  • Jak uzyskać prawo jazdy i wybrać ośrodek szkoleniowy?

Jak uzyskać prawo jazdy i wybrać ośrodek szkoleniowy?

Wiele osób czeka z niecierpliwością na to, aż możliwe stanie się zapisanie na kurs prawa jazdy, aby nauczyć się wszystkiego, co niezbędne i uzyskać odpowiednie uprawnienia do samodzielnego poruszania się własnym środkiem transportu. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, na co dokładnie trzeba być przygotowanym.


Nauka jazdy kategoria b – jak to wygląda w praktyce?


Decydując się na odbycie kurs prawa jazdy kategoria B, trzeba zacząć od wybrania odpowiedniej szkoły nauki jazdy – nie ma w tej kwestii jakichkolwiek ograniczeń, gdyż obowiązuje pełna dowolność ze względu na brak rejonizacji. W całej Polsce przebieg szkoleń wygląda dosłownie tak samo. Ważne będzie to, aby wybrany ośrodek był legalny i zapewniał odpowiednie warunki do nauki. Do rozpoczęcia kursu konieczne jest zdobycie specjalnego orzeczenia od lekarza mającego uprawnienia do badania kierowców. Do tego potrzebne będzie zdjęcie i wyrobiony numer PKK. Każdy kurs składa się z dwóch bloków – teoretycznego i praktycznego. W przypadku obu z obowiązuje taka sama liczba godzin – 30 lekcyjnych i 30 godzin zegarowych za kierownicą pojazdu. Do zajęć praktycznych można przystąpić dopiero po ukończeniu teorii, dotyczą one jazdy na placu manewrowym i poza terenem ośrodka, czyli w mieście. Na koniec kursant podchodzi do egzaminu wewnętrznego, którego ukończenie z pozytywnym wynikiem pozwala na złożenie stosownych dokumentów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Teraz pozostaje tylko oczekiwać terminu egzaminu państwowego. W międzyczasie można zdecydować się na jazdy doszkalające, aby nabrać wprawy i udoskonalić technikę. Sam kurs trwa zwykle około półtora miesiąca, ale jest to w dużej mierze uzależnione od tego, czy będzie on przebiegał normalnym trybem czy odbywał się tylko w weekendy.


Czym należy się kierować przy wyborze szkoły nauki jazdy?


Obecnie na rynku działa wiele ośrodków szkoleniowych, gdzie można się zapisać na kurs prawa jazdy, ale niekoniecznie wszystkie są godne polecenia. Pojawia się wobec tego pytanie, czym należy kierować się przy wyborze, aby być w pełni zadowolonym? Znaczenie z pewnością będzie miała lokalizacja – im bliżej, tym lepiej. Powinno się ją dobierać do swojego harmonogramu zajęć. Kolejną kwestią będą terminy, w których mają się odbywać jazdy. Każdego interesują oczywiście ceny kursów, ale są one bardzo zbliżone. W koszty wlicza się materiały szkoleniowe, 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zegarowych jazd. Do tego jeszcze dochodzi egzamin wewnętrzny i praktyczny. Niektóre ośrodki szkoleniowe wprowadzają promocje, ale trzeba je dobrze sprawdzać, gdyż może być to tylko pozorna oszczędność.


Ważną kwestią przy wyborze ośrodka szkoleniowego będzie to, jakim dysponuje on wyposażeniem. Chodzi tutaj przede wszystkim o pomoce dydaktyczne w sali wykładowej, auto, plac manewrowy, biuro. Jeszcze bardziej istotne będzie podejście instruktorów, to, w jaki sposób przekazują wiedzę. Na uwadze warto mieć również statystyki zdawalności.

Prawo jazdy kategoria b w OSK Expert