• Home
  • news
  • Jaka powinna być dobra szkoła nauki jazdy?

Jaka powinna być dobra szkoła nauki jazdy?

Wiele osób marzy o możliwości prowadzenia samochodu już od dziecka, a wchodząc w dorosłość, bycie niezależnym staje się wręcz kwestią priorytetową. Wystarczy zdać egzamin i zdobyć prawo jazdy, aby móc nareszcie zasiąść za kierownicą i pojechać, gdzie tylko się zapragnie. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne będzie zapisanie się do szkoły jazdy, aby posiąść wiedzę teoretyczną i praktyczną. Jeżeli chce się zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu za pierwszym razem, należy dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej szkoły, z wykwalifikowanymi i doświadczonymi instruktorami, nowymi samochodami, oferującej szereg pomocnych materiałów szkoleniowych swoim kursantom.


Jak wybrać szkoły jazdy Jastrzębie, na co zwrócić uwagę?


Wybór szkoły jazdy nie może być przypadkowy, dlatego należy dobrze przemyśleć swoją decyzję, zapoznać się z ofertami różnych usługodawców w najbliższej okolicy. Każda szkoła ucząca jazdy samochodem ma zróżnicowany poziom i sposób kształcenia. Istotne będzie to, aby kursant został dobrze przygotowany do prowadzenia pojazdu i wiedział, jak zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym w różnych okolicznościach. Nauka jazdy nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia samochodu, parkowania równoległego czy cofania. Trudno mówić o profesjonalizmie, jeśli instruktorzy nauczają według uproszczonego schematu, skupiając się tylko na tym, co będzie wymagane podczas egzaminu. Sama jazda po placu i tylko na określonych trasach egzaminacyjnych, bez różnorodności lokalizacji, nie jest w stanie idealnie przygotować przyszłego kierowcy do realiów codziennej jazdy. Zabójcą dla nauki jest monotonia, brak dodatkowych bodźców. Szkoła jazdy powinna być elastyczna, nastawiona na potrzeby i oczekiwania kursantów, otwarta na nowe propozycje i możliwości.

Przy wyborze szkoły nauki jazdy wiele osób skupia się wyłącznie na kosztach i lokalizacji ośrodka, ale nie są to najważniejsze kryteria, na których należy się ściśle opierać. Podejrzanie niska cena kursu może wiązać się z szeregiem ukrytych kosztów, dodatkowych opłat za każdą nadprogramową usługę, nie mówiąc o mało wykwalifikowanych i zaangażowanych instruktorach, słabej jakość samochodach. Bardzo istotny w każdej szkole jazdy jest właśnie instruktor, jego podejście do kursantów. Zawsze powinno się sprawdzić opinie na jego temat, popytać wśród znajomych czy innych kursantów, poprosić o możliwość jazdy obserwacyjnej w danej szkole jako pasażer – pozwoli to najlepiej ocenić kompetencje instruktora i sposób jego komunikowania się z kursantami. Powinien być nie tylko kompetentny, ale też przyjaźnie nastawiony i wyrozumiały, bo w stresujących warunkach trudno będzie czegokolwiek się nauczyć.


Co ma znaczenie przy wyborze szkoły jazdy?


Godna polecenia szkoła jazdy może pochwalić się dobrymi opiniami, dużą zdawalnością. Nie może zabraknąć strony internetowej ze szczegółowo opisaną ofertą i zdjęciami oraz certyfikatu COSJ, czyli Odpowiedzialnej Szkoły Jazdy. Każdy kursant otrzymuje kompleksową dokumentację, czyli podpisaną umowę, regulamin i potwierdzenie wniesienia opłaty. Niezbędne będą również oryginalne materiały dydaktyczne, które ułatwią naukę i zdanie egzaminu. Zapytać trzeba nie tylko o poziom zdawalności, ale też o plan i metodykę nauczania kursantów. Dopytać należy o to, czy szkoła zapewnia materiały do nauki i jakie – wymagać powinno się nie tyko podręczników, ale też aktualnych testów i lekcji online. Nie może zabraknąć zajęć praktycznych z ratownikiem, komputera dotykowego do testów egzaminacyjnych, nowych i bezwypadkowych samochodów, egzaminu wewnętrznego, rachunków lub faktur za opłacane lekcje jazdy, doświadczonych instruktorów z co najmniej trzyletnim stażem.